Nasıl bir hayal ürünü ile yapıldığı tartışılan heykeller

Turist olarak bilmediğiniz bir şehre gitmek size çok şey katar, bunda en büyük katkıların başında o şehrin mimarisini görmek yer alır. Her şehrin kendine has bir güzelliği, çekiciliği ve mimarisi yoluyla tarihi bir geçmişi var. Bazı mimariler var ki; insan zihninin ve mühendislik yeteneklerinin doruk noktası olduklarını kabul etmek gerek. Gördüğünüzde şaşkınlığınızı gizleyemeyeceğiniz bu heykeller adeta birbiriyle tuhaflık kategorisinde yarışıyor.

1. Headington, Oxford, İngiltere’de Headington Shark

1-tuhaf-heykeller

Headington Shark, Nagasaki atom bombasının atılmasının 41. yıl dönümünde radyo sunucusu Bill Heine’in isteği üzerine sanatçı John Buckley tarafından yapıldı.

2. Duke of Wellington Heykeli, Glasgow, İskoçya

2-tuhaf-heykeller

Waterloo Savaşı’nda Napolyon’u yenen İngiliz kuvvetleri Komutanı, Wellington Dükünün anıtı aslında bir trafik konisi ile yapılmış değil. Bu koniyi hükümete kızgın yöre halkı yerleştirdi.

3. Jimmy Carter Yer fıstığı Heykeli, Plains, Georgia

3-tuhaf-heykeller

Amerika Birleşik Devletleri’nin 39. Başkanı, siyasete atılmadan önce fıstık üreticisiydi. 4 metre uzunluğundaki bu fıstık heykeli ona saygı duyanlar tarafından adandı.

4. Dünyanın en büyük sosis heykeli, Mundare, Kanada

4-tuhaf-heykeller

12 metre uzunluğundaki sosis heykeli, 1959 yılında baba-oğul ortaklığında kurulan et fabrikasına adandı.

5. Bronz Beatles heykeli, Liverpool, İngiltere

5-tuhaf-heykeller

1,2 ton ağırlığındaki bu heykel Livorpool’un sakinleri tarafından efsanevi The Beatles grubuna armağan edildi.

6. Silah Totemi, South Main St Providence, Rhode Island

6-tuhaf-heykeller

Sanatçı Boris Bally, 2001 yılında bu düzensiz anıtını bir satın alma programından satın aldığı silahlarla yarattı. Direğe tam şekil vermek için 1.000’den fazla silah aldı. Neyse ki, proje için kullanılan silahlar bir beton tabakasının altında devre dışı bırakıldı ve fosilleşti. 4 metre yüksekliğindeki direk, Providence’ın Federal Adliyesi’nin hemen önünde yer alıyor.

7. Skywhale, Canberra, Avustralya

7-tuhaf-heykeller

Skywhale, Avustralya’nın başkenti Canberra’nın yüzüncü yıl dönümünde, ilk kez 2013 yılında açılan sıcak hava balonunun adı. Balon, ülkenin en iyi heykeltıraşı Patricia Piccinini tarafından tasarlandı.

8. Çocuk Yiyicisi Heykeli, Bern, İsviçre

8-tuhaf-heykeller

Kindlifresser (veya çocuk yiyicisi) heykeli, 1546’dan beri kasaba çocuklarına korkunç gelen bir heykel.

9. Maman, Ottawa, Kanada

9-tuhaf-heykeller

Bu korkunç örümcek heykelinin mimarı Fransız heykeltıraş Louise Bourgeois. Fransızca anne anlamına gelen Maman, ağzında 26 yumurta kesesi taşıyan 30 metrelik bronz bir örümcek. Sanatçı, figürün annelik sevgisinin sembolü olduğunu ve sanatçının kendi annesinin bir hediyesi olduğunu söyledi.

10. Totem, Leuven, Belçika

10-tuhaf-heykeller

Belçikalı sanatçı Jan Febre, Leuven Katolik Üniversitesi’nin 575. kuruluş yıl dönümünde bu eseri sundu. Heykel, 70 metrelik bir iğne tarafından tutulmuş dev bir böcek. Febre, yapının şehrin ruhunu ve üniversitesini temsil etmesini istediğini söyledi.

Bonus; heykel gibi heykel!

11-15_temmuz_heykeli

15 Temmuz’daki darbe girişiminin sembolü olarak Harran Belediyesi tarafından dikilen heykelde, tankı durdurmaya çalışan Cumburbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.000webhost.com